Większość z nas musi ciężko pracować na to, aby odłożyć lub zainwestować jakieś pieniądze. Skoro tak wiele trudu wkładamy w zarobienie pieniędzy, powinniśmy jak najbardziej zadbać o bezpieczeństwo naszych środków. W przypadku kryptowalut wiele osób nie posiada doświadczenia i po prostu nie wie, w jaki sposób można chronić swoje bitcoiny. Dlatego warto przeczytać poniższy tekst, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich kryptowalut.

Od czego zależy bezpieczeństwo naszych bitcoinów?

Każdy z nas jest w stanie zabezpieczyć swoje kryptowaluty do tego stopnia, że będą one znacznie bardziej bezpieczne niż pieniądze, które posiadamy na koncie bankowym. Jest to szczególnie istotne, ponieważ kryptowaluty same w sobie są zupełnie bezpiecznym środkiem finansowania naszych zakupów. Jeżeli transakcja jest przeprowadzona poprawnie, nie ma możliwości, aby pieniądze nie znalazły się na koncie odbiorcy. Jednak ilość oszustów chcących okraść nas z bitcoinów, jest znacznie większa niż ilość osób czyhająca na nasze konto bankowe.

Bezpieczeństwo naszych kryptowalut przede wszystkim zależy od nas. Jeżeli potrafimy obracać się w tym świecie, nie damy się nabrać na próby wyłudzenia. Podstawowa zasada jest bardzo prosta: „Zawsze sprawdzaj wszystko dwa razy”. Nie podawaj nigdy nikomu swoich loginów do giełd, kluczy prywatnych oraz żadnych informacji, które mogą być dla niego przydatne. Nie ufaj również stronom internetowym, których nie znasz. Warto sprawdzić opinie dotyczące danej strony lub zapytać jakiejś doświadczonej osoby.

Wybór portfela

Portfel kryptowalutowy w dużej mierze określa poziom bezpieczeństwa naszych środków. Portfele dzielimy na software oraz hardware. Znacznie bezpieczniejsze są hardware, nie posiadają one stałego połączenia z internetem, dzięki czemu znacznie ciężej jest uzyskać osobie trzeciej do niego dostęp. Niestety jest znacznie mniej wygodny w użytkowaniu.

Portfel typu software jest to program lub aplikacja na nasze urządzenie. Jest znacznie bardziej praktyczny, jednak wiąże się z większym ryzykiem. Pamiętaj, aby zawsze posiadać podwójną weryfikację na danym portfelu, jeżeli jest taka opcja oraz zainwestuj w dobre oprogramowanie antywirusowe.

Zabezpiecz swój komputer

Niebezpieczne oprogramowanie, które jakimś dziwnym sposobem dostanie się na Twój komputer, może potajemnie ściągać od Ciebie Twoje hasła, klucze oraz kody, dlatego uważaj. Dobry program antywirusowy jest całkowitą podstawą. Jeżeli Twój komputer będzie zainfekowany, nawet portfel hardware będzie zagrożony. W momencie wykonywania transakcji musimy go podpiąć do komputera, co może być okazją do kradzieży klucza.

W takim razie, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich bitcoinów, powinieneś regularnie aktualizować program antywirusowy oraz skanować swój komputer. Oczywiście, nie ma niestety programu antywirusowego, który dawałby pełną ochronę. Jeżeli posiadasz portfel kryptowalutowy online, na który logujesz się poprzez przeglądarkę, pamiętaj o tym, żeby nie łączyć się z niezabezpieczonej sieci. Dobrym rozwiązaniem jest również łączenie się przez VPN.