VPN (Virtual Private Network – wirtualna sieć prywatna) jest oprogramowaniem zaprojektowanym w celu ochrony Twojej prywatności w Internecie i utrudnienia hakerom dotarcia do Ciebie poprzez ukrycie przepływu danych i lokalizacji. Ale można go też używać do wielu innych rzeczy! Pozwalają one na ominięcie ograniczeń geograficznych, aby uzyskać dostęp do wszystkich usług transmisji strumieniowej na świecie, szybsze pobieranie plików torrentowych i wiele więcej!

Co może zrobić dla ciebie VPN?

VPN może pomóc w ochronie w kilku kluczowych punktach.

1. Sieć VPN szyfruje wszystkie dane, które krążą w Internecie z Twojego urządzenia.

Po podłączeniu do serwera VPN cały strumień danych jest automatycznie szyfrowany. Oznacza to, że nikt nie może zobaczyć, co robisz w Internecie, nawet Twój dostawca usług internetowych (ISP). W związku z tym dostawca usług internetowych również nie może celowo ograniczać prędkości połączenia. Tak, czasami robią to, gdy próbują uzyskać dostęp do treści, które wymagają szybkiego połączenia, np. oglądając filmy strumieniowe lub grając w gry online.

Szyfrowanie VPN uniemożliwia hakerom dostrzeżenie poufnych informacji wprowadzanych do Internetu, takich jak hasła. Jest to szczególnie ważne w przypadku korzystania z publicznej sieci Wi-Fi, ponieważ połączenie z takimi sieciami ułatwia cyberprzestępcom monitorowanie swojej działalności. Ale VPN zapewnia, że nawet jeśli komuś uda się ukraść Twoje dane, nie będzie w stanie ich odszyfrować – a nawet zrozumieć!

2. Twój VPN maskuje również adres IP urządzenia.

Niektóre strony i usługi, takie jak Netflix, używają Twojego adresu IP do określenia Twojej lokalizacji geograficznej. Kiedy łączysz się z serwerem VPN w Stanach Zjednoczonych, na przykład, strony te mogą uzyskać dostęp tylko do IP danego VPN (znajdującego się w Stanach Zjednoczonych).
A ponieważ nie są w stanie zidentyfikować Twojego prawdziwego adresu IP, nie mogą również stwierdzić, że jesteś w rzeczywistości w Stanach Zjednoczonych. Ta funkcja jest niezbędna, jeśli chcesz ściągnąć pliki torrentowe, obejść ograniczenia geograficzne lub wyjść poza pewną narzuconą cenzurę. Dzięki VPN będziesz miał dostęp do każdego serialu, każdego filmu czy gry. Będziesz mógł swobodnie przeglądać z Polski, lub z każdego innego kraju.

Więcej o VPN dowiesz się z tego artykułu.

3. Niektóre VPN blokują nawet złośliwe strony, reklamy i web trackery.

Złośliwe witryny mogą instalować złośliwe oprogramowanie i web trackery na Twoim urządzeniu bez Twojej wiedzy. Wbudowana ochrona w sieci VPN pozwala na ochronę przed infekcjami cyfrowymi poprzez blokowanie tych stron internetowych, zanim wyrządzą one jakiekolwiek szkody.
Niektóre VPN-y zatrzymują nawet reklamy i ciągłe wyskakujące okienka. W ten sposób chronią one Twoją maszynę przed wirusami reklamowymi, dzięki czemu możesz cieszyć się platformami strumieniowymi, takimi jak YouTube, bez żadnych reklam.