Czym jest ASP?

Nowoczesnym i innowacyjnym sposobem dystrybucji oprogramowania jest Application Service Provider (ASP), zwany też aplikacją na żądanie. Jest w tym sporo racji, bowiem do niezbędnych programów uzyskujemy dostęp na elastycznych zasadach, łącząc się z serwerem dostawcy oprogramowania i rozliczając się nie za licencję, a za intensywność lub czas korzystania z usługi (oprogramowania).

Jak wybrać oprogramowanie monitorujące pracowników, które będzie rosło wraz z rozwojem Twojej firmy?

Zalety

Do zalet tego rozwiązania należy elastyczność. Płacimy wyłącznie w takim zakresie, w jakim oprogramowanie jest nam potrzebne. W Application Service Provider nie ponosimy bardzo znacznego nieraz, zwłaszcza w przypadku profesjonalnych biznesowych aplikacji, kosztu licencji. Licencję posiada dostawca usługi i to on odpowiada za instalację i aktualizację oprogramowania, a także za jego prawidłowe działanie. Może to ograniczyć konieczność zatrudniania własnych informatyków w firmie, gdyż korzystając z ASP wsparcie techniczne mamy niejako w cenie. Application Service Provider pozwala również elastycznie dobierać ilość osób, które w danej chwili korzystają z oprogramowania. ASP daje również swobodę w wyborze środowiska pracy, gdyż usługa udostępniana jest przez internet, i nie musimy martwić się o jej wdrażanie i działanie na czasem bardzo różnych stanowiskach roboczych.

Wady

Niestety, Application Service Provider posiada również wady. Usługa działa dobrze tak długo, jak długo dobrze działa nasz internet. Bez wysokiej jakości połączenia sieciowego nie warto nawet rozważać tego rozwiązania. Fakt, że to dość nowe rozwiązanie w dystrybucji oprogramowania sprawia, że oferta dostępnych programów jest spora, ale nie zawsze wystarczająca, zwłaszcza jeśli chodzi o wyspecjalizowane oprogramowanie.
Mimo nielicznych wad, Application Service Provider jest usługą zyskującą na popularności, głównie dzięki łatwości wdrożenia i elastycznym sposobie rozliczania kosztów.